Poradnik inwestora

PROJEKT DOMU PARTEROWY CZY PIĘTROWY

Parterówka czy piętrówka? Nasz wybór możemy oprzeć wyłącznie na guście. Jednak dużo Inwestorów podchodzi do tego wyboru rozważając wszystkie plusy i minusy obydwu rodzajów projektu domu. Na pewno ograniczeniem głównym przed wybudowaniem większego domu parterowego może okazać się wielkość naszej działki lub zapisy w decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZIZT) lub planie miejscowym (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego).



KOSZT BUDOWY I UŻYTKOWANIA

Koszty obydwu projektów domów są porównywalne: projekt domu piętrowego ma mniejszy dach, mniej materiału na ściany i ocieplenie, oraz mniejsze fundamenty. Z kolei w parterowym projekcie domu stropy mogą być wykonane z lekkiego materiału, zatem w konsekwencji będą tańsze. Nie ponosimy również nakładów na strop na schody, same schody (schody z drewna to koszt minimum rzędu 10 tys. zł), również tym samym oszczędzając powierzchnię. Jednak projekt domu parterowego to większa powierzchnia dachu i większe koszty ogrzewania.


STREFOWANIE W PROJEKCIE DOMU

Piętrowy projekt domu jest doskonale wystrefowany: strefa dzienna znajduje się z reguły na dole, strefa nocna na górze. Wybierając projekt domu parterowego musimy zwrócić szczególną uwagę na jasne oddzielenie tych dwóch stref (więcej o strefowaniu można przeczytać w artykułach: 10 zasad dobrego projektu domu cz.1 oraz 10 zasad dobrego projektu domu cz. 2).


Jedną z zalet projektu domu piętrowego to naturalne jego wystrefowanie, czyli podział na strefę dzienną i nocną. Na zdjęciu gotowy projekt domu z poddaszem użytkowym autorstwa Biura Projektowego NNDOM - DOM EKSKLUZYWNY .
Jedną z zalet projektu domu piętrowego to naturalne jego wystrefowanie, czyli podział na strefę dzienną i nocną. Na zdjęciu gotowy projekt domu z poddaszem użytkowym autorstwa Biura Projektowego NNDOM - DOM EKSKLUZYWNY.


OTWARTA PRZESTRZEŃ I INTEGRACJA

Projekt domu parterowego pozwala na otworzenie przestrzeni, dzięki czemu jego wnętrze jest bardziej ustawne i wydaje się optycznie większe od projektu domu piętrowego. Kolejna zaleta parterowego projektu domu to również brak barier architektonicznych, lepsza integracja z osobami starszymi, czy niepełnosprawnymi, którzy nie mogą pokonać schodów).


HARMONIA I KOMPOZYCJA Z PRZYRODĄ

Parterowy projekt domu lepiej komponuje się z otoczeniem, przyrodą. Na przykład, jeśli posiadamy działkę blisko ściany lasu, możemy odczuwać bliskość z zielenią otaczającą nasz dom.

Zarówno parterowy projekt domu, jak i piętrowy mają swoje wady i zalety. Z pewnością ostateczny wybór pomiędzy tymi dwoma projektami domów będzie podyktowany naszymi preferencjami i oczekiwaniami.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

...więcej artykułów