Poradnik inwestora

10 ZASAD DOBREGO PROJEKTU DOMU - CZ.1

Wybór odpowiedniego gotowego projektu domu wśród tysięcy istniejących projektów stanowi dziś nie lada wyzwanie. Oczywiste jest, iż zawsze pragniemy wybrać ten projekt domu, który jest najładniejszy, funkcjonalny i ergonomiczny, ale przede wszystkim ekonomiczny w realizacji i eksploatacji. Dlatego warto zaznajomić się z zasadami dobrego projektu domu i wziąć je poważnie pod uwagę.

10 zasad dobrego projektu domu może pozwolić nam uniknąć fundamentalnych błędów w funkcjonalności naszego wymarzonego domu.
10 zasad dobrego projektu domu może pozwolić nam uniknąć fundamentalnych błędów w funkcjonalności naszego wymarzonego domu.


Poniżej przedstawiamy pierwsze pięć zasad dobrego projektu domu:

  1. Prosta, nieskomplikowana bryła i pokrycie dachu w projekcie domu


  2. To przykazanie dla wszystkich tych, którzy dążą do jak najniższych kosztów wybudowania wymarzonego projektu domu. Skomplikowany dach, z dużą ilością załamań będzie o wiele droższy, niż prosty dach dwuspadowy.

    Z kolei nieskomplikowana bryła w projekcie domu to potencjalnie mniej błędów wykonawczych, bardziej energooszczędna powierzchnia, łatwiejszy i tańszy w wykonaniu projekt domu.

    Dobrym przykładem prostego projektu domu są projekty domu Biura Projektowego NNDOM z serii ERGONOMICZNY: DOM ERGONOMICZNY, DOM ERGONOMICZNY XL i DOM ERGONOMICZNY PLUS

  3. Ekspozycja domu względem stron świata

    Musimy koniecznie wziąć pod uwagę, od której strony słońce wschodzi, a od której zachodzi. Dobry projekt domu charakteryzuje się takim rozmieszczeniem pomieszczeń względem stron świata, które umożliwi naturalne i samoistne przemieszczanie się bezpośredniego światła słonecznego wpadającego do wnętrza domu w ciągu dnia wraz z trybem funkcjonowania domu i domowników.

    Rano przed wyjściem do pracy czas spędzamy w kuchni i w jadalni. Po pracy nasze aktywności przenoszą się do pokoju dziennego. Pamiętajmy o tym, aby wraz z naszą dzienną wędrówką po domu wędrowało z nami bezpośrednie światło słoneczne.


  4. Strefowanie w projekcie domu

    Domy z poddaszem użytkowym w projekcie domu są naturalnie podzielone na strefę "prywatną" (strefa nocna) oraz strefę dzienną. Szczególną uwagę na odpowiednie strefowanie domu należy zwrócić w projektach domów parterowych. Przeglądając gotowe projekty domów zwracajmy uwagę na to, czy strefa nocna jest wyraźnie oddzielona od strefy dziennej.


  5. Bufor w postaci dodatkowego pomieszczenia między garażem a częścią mieszkalną w projekcie domu

    Powód takiego rozwiązania w projekcie domu jest prosty: nie chcemy czuć nieprzyjemnego zapachu spalin we wnętrzu domu. Niestety często okazuje się, że w projekcie domu brakuje dodatkowego pomieszczenia-bufora. Jedna para drzwi dzieląca garaż i resztę mieszkania może okazać się niewystarczająca, aby powstrzymać przedostawanie się przykrych zapachów z garażu do części mieszkalnej.

    Taki bufor w naszym projekcie domu wcale nie musi być powierzchnią straconą. Może pełnić również rolę dodatkowego pomieszczenia gospodarczego na składowanie sprzętów domowych. Jak wszyscy wiemy, miejsca na składowanie rzeczy nigdy nie za wiele. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na takie dodatkowe pomieszczenie w projekcie domu, to buforem niech będzie chociaż wiatrołap.


  6. Optymalnej wielkości wiatrołap w projekcie domu

    Wiatrołap jest wizytówką reszty wnętrza naszego domu. Dobrze, jeśli wiatrołap w projekcie domu pomieści szafę oraz podręczne wieszaki na ubrania wierzchnie dla domowników i gości. Wiatrołap w projekcie domu musi być przynajmniej na tyle obszerny, aby zmieściły się tam swobodnie 2-3 rozbierające się osoby. Więcej o tym, co zrobić, aby wiatrołap w projekcie domu był wygodny przeczytasz w artykule: Wygodny wiatrołap w projekcie domu.




Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

...więcej artykułów