Poradnik inwestora

DRZWI WEJŚCIOWE W PROJEKCIE DOMU

Drzwi wejściowe muszą być przede wszystkim solidne i bezpieczne. Oprócz funkcji zabezpieczenia domu przed potencjalnym włamaniem, drzwi wejściowe pełnią również dużą funkcję ozdobną. Wybierając drzwi wejściowe zwróćmy zatem uwagę na ich wygląd zewnętrzny, ponieważ ich estetyka i harmonijne komponowanie się z całością bryły jest niezwykle istotna.


W przypadku gotowego projektu domu, gdy na jednej ścianie elewacyjnej znajdują się drzwi wejściowe oraz brama garażowa, warto, aby zarówno drzwi, jak i brama, były w jednakowym stylu oraz komponowały się z całością stylu, w jakim jest bryła projektu domu
W przypadku gotowego projektu domu, gdy na jednej ścianie elewacyjnej znajdują się drzwi wejściowe oraz brama garażowa, warto, aby zarówno drzwi, jak i brama, były w jednakowym stylu oraz komponowały się z całością stylu, w jakim jest bryła projektu domu.



BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM

Najbardziej bezpieczne drzwi wejściowe to oczywiście drzwi antywłamaniowe. Aby mieć gwarancję solidności i bezpieczeństwa nie tylko na projekcie domu, ale podczas ich użytkowania, należy dobrze się przygotować do wyboru odpowiednich drzwi.

Najlepiej, jeśli wybrane drzwi wejściowe spełniają poniższe warunki:
  • atestowany zamek (dobrze, jeśli jest to zamek rozporowy, który posiada również wielokierunkowy system blokowania),
  • posiadają blokadę przeciwwyważeniową, co w przypadku odcięcia zawiasów zapobiega wyjęciu drzwi,
  • bardzo mocne zawiasy - dobrze, jeśli są ich trzy sztuki - silne zawiasy zmniejszą szanse ich wyważenia siłą, jak również bez problemu wytrzymają swój własny ciężar,
  • ościeżnica powinna być bardzo dobrze zamontowana w murze i najlepiej, jeśli jest wykonana z blachy stalowej,
  • drzwi powinny być wykonane ze stalowych kształtowników z obu stron pokrytych blachą - zapobiegnie to ich rozcięciu lub wyważeniu.


  • Uwaga! Zwróćmy uwagę, czy drzwi antywłamaniowe posiadają atest, czyli tabliczkę na krawędzi od strony zawiasów Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, na której powinny być umieszczone takie informacje, jak: producent, numer atestu i klasa wyrobu.


    IZOLACJA CIEPLNA

    Drzwi wejściowe w projekcie domu powinny spełniać ograniczenia, co do przenikania ciepła, który mierzy się współczynnikiem przenikania ciepła U. W gotowym projekcie domu jednorodzinnego współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych to max. 2 W/m2K.


    WYMIARY DRZWI WEJŚCIOWYCH W PROJEKCIE DOMU

    Wymiary drzwi wejściowych zdefiniowane są w gotowym projekcie domu. Minimum dla głównych skrzydeł drzwi wejściowych, które określają przepisy, wynosi dla:
  • szerokości 90 cm.,

  • wysokości 2 m.
  • Te wytyczne nie odnoszą się do skrzydeł dodatkowych.

    Uwaga! Warto wiedzieć wcześniej, czy do nowo wybudowanego domu będziemy wnosić bardzo duże przedmioty, które nie zmieszczą się w świetle otworu drzwi jednoskrzydłowych o wymiarach 90 cm x 2 m. Jeśli nie mamy tarasu, lub innego bardzo dużego otworu, właściwe może okazać się poszerzenie drzwi wejściowych o dodatkowe skrzydło.

    Drzwi wejściowe dwuskrzydłowe mogą umożliwić nam wniesienie bardzo dużych mebli do wnętrza domu.
    Drzwi wejściowe dwuskrzydłowe mogą umożliwić nam wniesienie bardzo dużych mebli do wnętrza domu.



    KIERUNEK OTWIERANIA DRZWI WEJŚCIOWYCH

    Najlepiej, jeśli drzwi wejściowe będą otwierały się na zewnątrz. Taki sposób będzie gwarantował nam większe ciepło, ponieważ wiejący na zewnątrz wiatr dociska drzwi do ościeżnicy. Kierunek na zewnątrz również zwiększa bezpieczeństwo, utrudniając znacznie wypchnięcie drzwi z zawiasów. Należy jednak pamiętać o obszernym podeście przed wejściem, na którym stojąc i otwierając drzwi nie spadniemy.

    W przypadku, gdy w gotowym projekcie domu mamy już wąski, mały podest oraz niewielką osłonę nad wejściem, lepiej zdecydować się na drzwi wejściowe otwierane do środka. Z kolei ten kierunek otwierania drzwi wymusza przewidzenie w projekcie domu większego wiatrołapu (inaczej zwanego przedsionkiem). W ten sposób otwierając drzwi, będziemy mieć odpowiednio dużo miejsca na cofnięcie się.

    Czytaj również:

    Zadzwoń do nas!
    Czekamy na twój telefon.
    • Numery telefonów
    • 71 345 65 00
    • 519 331 030
    Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
    Sprawnie i profesjonalnie
    • ...Najnowsze artykuły
    • Adaptacja projektu domu
    • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
    • czytaj więcej
    • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
    • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
    • czytaj więcej

    ...więcej artykułów