Poradnik inwestora

GOTOWY PROJEKT DOMU - NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Wybranie jednego gotowego projektu domu wśród tysięcy dostępnych na rynku polskim stanowi nie lada wyzwanie. Jakimi wytycznymi powinniśmy się kierować, aby sprawnie i bez cienia wątpliwości dokonać ostatecznego wyboru naszego idealnego projektu domu? Z pewnością idealny projekt domu powinien spełniać wszystkie nasze wymagania funkcjonalne i estetyczne. Poniżej lista wskazówek.


CZYNNIKI OGRANICZAJĄCE PROJEKT DOMU

Czynniki, które nie zależą od nas samych, lecz z góry mogą być narzucone przez wydane dla naszej działki Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu lub istniejący już Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, to:
  • kąt nachylenia dachu,
  • wysokość okapu,
  • wysokość kalenicy,
  • liczba kondygnacji,
  • odległość elewacji frontowej od granicy działki,
  • materiał na pokrycie dachowe.


  • Rzadziej możemy się spotkać z ograniczeniami co do kolorystyki, czy formy dachu. O wszystkich ograniczeniach musimy pamiętać wybierając gotowy projekt domu.


    WNĘTRZE PROJEKTU DOMU

    Jeśli chodzi o wnętrze domu, dobrze jest wiedzieć, ile docelowo osób powinien pomieścić nasz dom. Wyznaczy nam to ilość wszystkich pokoi sypialnianych i liczbę łazienek. Kolejnym ważnym pomieszczeniem, który warto przeanalizować jest salon. Zwróćmy uwagę, aby był on jak najbardziej ustawny i wygodny (więcej informacji o ustawnym salonie w artykule Ustawny salon w projekcie domu).

    Salon w projekcie domu to pomieszczenie należące do strefy dziennej - ważne, aby był wystarczająco obszerny na wygodny wypoczynek.
    Salon w projekcie domu to pomieszczenie należące do strefy dziennej - ważne, aby był wystarczająco obszerny na wygodny wypoczynek.


    Kuchnia to najważniejsze miejsce każdej gospodyni domu. Te pomieszczenie powinno być pod każdym względem funkcjonalnie zaprojektowane. Nadal bardzo popularna jest kuchnia otwarta na salon. Dobrym sposobem jest pozostawienie możliwości na ewentualne jej zabudowanie lub zamykanie drzwiami przesuwnymi.

    Kolejny punkt w programie funkcjonalnym przy kuchni to spiżarnia. Pomieszczenie, które z pewnością wykorzystamy na wszelkie zapasy żywności, przetwory, czy bardzo duże garnki, lub naczynia. Minimum powierzchni użytkowej, które warto poświęcić na spiżarnię to około 1,5 m2. To nieduży procent w całej powierzchni użytkowej projektu domu, a korzyści z niego płynące są nie do przecenienia. Bardzo często w celu redukcji powierzchni użytkowej pomieszczenie te jest pomijane w projekcie domu.

    Zastanówmy się, w jakiej odległości od kuchni chcemy mieć jadalnię, czyli duży stół z krzesłami. Dobrze umieścić ją jak najbliżej kuchni, co znacznie usprawni nam nakładanie do stołu potraw na rodzinne posiłki.

    Wiatrołap w projekcie domu powinien stanowić pomieszczenie obowiązkowe. W projektach domów wznoszonych w Polsce obowiązek taki wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wynika to z panującego w Polsce klimatu. Wiatrołap w projekcie domu stanowi dobry bufor między właściwą częścią dzienną domu a wejściem, zatrzymując zimne powietrze w swoim wnętrzu. Artykuł w całości poświęcony funkcjonalności wiatrołapu to Wygodny wiatrołap w projekcie domu.

    Ważne jest usytuowanie schodów w przypadku projektu dom piętrowego lub z poddaszem użytkowym. Przyjrzyjmy się projektowi domu pod kątem ich usytuowania, czy są one mocno wyeksponowane wychodząc prosto na salon, czy są bardziej niewidoczne i znajdują się z boku.

    Główną wytyczną, co do wyboru właściwego projektu jest ilość stanowisk postojowych w garażu. Nawet posiadając jeden samochód podczas wyboru projektu domu, należy rozważyć, czy ta sytuacja na przestrzeni następnych kilkunastu lat nie ulegnie zmianie.

    Następna decyzja to garaż w bryle lub osobno. Decydując się na garaż w bryle, krytycznym punktem funkcjonalnym staje się skuteczna bariera izolacyjna między garażem, a częścią mieszkalną projektu domu. Taką barierą może być dodatkowe pomieszczenie, które zapewni dwie pary drzwi pomiędzy tymi dwiema strefami.

    Dobrze, jeśli w gotowym projekcie domu blisko garażu znajduje się kotłownia. Ważne, aby bezpośrednio nad kotłownią nie była usytuowana sypialnia.

    BRYŁA, CZYLI FORMA ZEWNĘTRZNA PROJEKTU DOMU

    Choć na wizualizacjach gotowe projekty domów są osadzone w wymyślonej przez projektantów lub grafików otoczeniu, to sam kształt bryły domu powinien zwrócić naszą uwagę. Zastanówmy się, czy chcemy projekt domu o charakterze nowoczesnym, czy bardziej tradycyjnym.

    Nowoczesnego charakteru bryle nadają takie elementy, jak:
  • płaski dach,
  • połączenia płaskiego dachu ze stromym,
  • geometryczne bryły,
  • śmiałe zastosowanie materiałów elewacyjnych takich jak drewno, blacha, kontrastujące kolorystyką lub fakturą,
  • duże, odważne przeszklenia,
  • stolarka aluminiowa.


  • Na zdjęciu przykład projektu domu w nowoczesnym stylu osiągnięty poprzez połączenie geometrycznych brył o płaskich dachach, oraz elewacji drewnianej z kamieniem.
    Na zdjęciu przykład projektu domu w nowoczesnym stylu osiągnięty poprzez połączenie geometrycznych brył o płaskich dachach, oraz elewacji drewnianej z kamieniem.


    Gotowy projekt domu o tradycyjnym charakterze to projekty domów pokryte tradycyjną dachówką ceramiczną. Inne elementy to elewacja pokrytą tynkiem cienkowarstwowym lub tradycyjnym, okiennice, itd.

    WŁAŚCIWA EKSPOZYCJA PROJEKTU DOMU NA DZIAŁCE

    Ekspozycja projektu domu względem czterech stron świata to bardzo ważny warunek funkcjonalności całego domu. Właściwe położenie na działce przyczyni się do wzrostu energooszczędności naszego domu, choćby poprzez zwiększenie naturalnego dziennego światła do wnętrza. Warto zwrócić uwagę, jak mają się strony świata względem najważniejszych pomieszczeń, takich jak kuchnia, salon, czy sypialnia.

    Czytaj również:

    Zadzwoń do nas!
    Czekamy na twój telefon.
    • Numery telefonów
    • 71 345 65 00
    • 519 331 030
    Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
    Sprawnie i profesjonalnie
    • ...Najnowsze artykuły
    • Adaptacja projektu domu
    • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
    • czytaj więcej
    • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
    • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
    • czytaj więcej

    ...więcej artykułów