Poradnik inwestora

ZAGOSPODAROWANIE PODDASZA W PROJEKCIE DOMU

Poddasze użytkowe pod skośnym dachem należy zaprojektować tak, żeby było łatwe w aranżacji wnętrza, a jego zagospodarowanie, jak najbardziej funkcjonalne. Poniżej, wytyczne wymiary dla poszczególnych przedmiotów, które zachowując w projekcie domu, zagwarantują, że pomieszczenia pod skośną ścianą będą łatwe do zagospodarowania poddasza. Warto je znać już podczas indywidualnego projektowania domu jednorodzinnego z architektem, lub wyboru gotowego projektu domu.

Podczas indywidualnego projektowania domu jednorodzinnego lub wybierania gotowego projektu domu warto pamiętać o podstawowych wymiarach dla najważniejszych elementów wyposażenia, które możemy umieścić pod skośną ścianą.
Podczas indywidualnego projektowania domu jednorodzinnego lub wybierania gotowego projektu domu warto pamiętać o podstawowych wymiarach dla najważniejszych elementów wyposażenia, które możemy umieścić pod skośną ścianą.


Potencjalne przedmioty, które możemy usytuować pod skośną ścianą w łazience na poddaszu to wanna, sedes, czy bidet. W pomieszczeniach sypialnianych zapewne umieścimy tuż pod skosem łóżko, szafę lub regał, a w pokojach dziecięcych dodatkowo biurko.

Poniżej wszystkie odległości, które muszą być spełnione dla powyższych elementów wyposażenia domu jednorodzinnego wraz z wysokością minimalną dla ściany kolankowej, tak aby użytkowanie wyposażenia było wygodne.

  1. WANNA w łazience na poddaszu w projekcie domu - wannę musimy usytuować tak, aby można było usiąść i wstać w wannie. Przy założeniach w projekcie domu, że standardowe wymiary wanny to długość w granicach od 140 cm do 170 cm, oraz głębokość: 40 cm - 45 cm, a dno wanny mieści się średnio 14-17 cm nad posadzką, ścianka kolankowa powinna mieć co najmniej 75 cm.

    Aby móc wygodnie usiąść w wannie (wys. 190 cm), w odległości ok. 50 cm od ścianki kolankowej w projekcie domu, wysokość dna wanny do sufitu powinna wynosić co najmniej 90 cm.

    Aby móc z kolei stanąć w wannie, 30 cm od końca wanny wysokość ścianki kolankowej powinna wynosić 190 cm. Taką wysokość z pewnością zagwarantuje w projekcie domu dach skośny, którego kąt nachylenia wynosi w granicach 39o - 49o;


  2. SEDES I BIDET w łazience ze skosem w projekcie domu - standardowe wymiary tych urządzeń, które możemy przyjąć do projektu domu, to wysokość 40 cm, głębokość między 50 cm a 70 cm, zaś wysokość do 90 cm. Zatem minimalna wysokość ścianki kolankowej to 90 cm.


  3. ŁÓŻKO w sypialni na poddaszu w projekcie domu - aby mieć pewność, iż nie uderzymy się głową w ścianę skośną wstając z łóżka, powinniśmy w projekcie domu zagwarantować nad łóżkiem wysokość 90 cm . Wygodną postawę stojącą zapewni nam odległość 190 cm między sufitem a podłogą mierzoną 15 cm od krawędzi łóżka. Zatem te dwie wytyczne razem wymuszają w projekcie domu wysokość ścianki kolankowej minimum 75 cm, dla kąta nachylenia dachu co najmniej 42o.


  4. REGAŁ LUB SZAFA w pokoju na poddaszu w projekcie domu - średnia głębokość tych urządzeń wynosi w granicach 40 cm do 60 cm. Wygodne użytkowanie regału lub szafy, to pozycja stojąca przed meblem, czyli co najmniej 190 cm między podłogą a sufitem skośnym na 15 cm przed regałem lub szafą. W tym przypadku, najbardziej optymalna jest jak najwyższa wysokość ścianki kolankowej. Uwaga! Pamiętajmy jednak przy projektowaniu domu jednorodzinnego, że wysoka ścianka kolankowa zaburza znacznie proporcje domu.


  5. BIURKO w pokoju na poddaszu w projekcie domu - standardowe biurko to mebel o wysokości do max. 80 cm z blatem o szerokości do max. 90 cm. Funkcjonalna wysokość ścianki kolankowej w projekcie domu, przy której ma być usytuowane biurko, to minimum 110 cm do 120 cm. Stanie na 15 cm przed blatem będzie możliwe przy dachu stromym z kątem nachylenia minimum 40o.


Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

...więcej artykułów