Poradnik inwestora

FUNKCJONALNA ŁAZIENKA W PROJEKCIE DOMU

Aby łazienka była funkcjonalna warto rozważyć poniższe uwagi i upewnić się, czy wszystkie warunki będą spełnione przez łazienkę lub łazienki w wybranym gotowym projekcie domu lub projekcie domu na indywidualne zlecenie.


Łazienka w projekcie domu wykonana w całości z gresu szkliwionego.
Łazienka w projekcie domu wykonana w całości z gresu szkliwionego.


Rodzaje łazienek w projekcie domu

Łazienki ze względu na swoje położenie i funkcje, oraz znajdujące się w jej wnętrzu urządzenia, można podzielić na poniższe rodzaje:

  • przy części dziennej tzw. toaleta - jest to niewielkich rozmiarów łazienka, z reguły bez prysznica i wanny;


  • rodzicielską - jest to łazienka bez dostępu z ogólnodostępnego korytarza. Może zawierać jedną lub dwie umywalki, bidet, prysznic, wannę, etc. Wszystko zależy od jej wielkości i portfela inwestora;


  • rodzinną - jest to łazienka ogólnodostępna w strefie prywatnej projektu domu. Zawiera z reguły wannę, prysznic, bidet, dwie umywalki, sedes, itd;


  • przeznaczoną dla gości - jest to łazienka przy pokoju, czy gabinecie, który też jest pokojem gościnnym. Taka łazienka z reguły jest wyposażona w prysznic, umywalkę i sedes;


  • służąca rekreacji - jest to duża łazienka, zwana także salonem kąpielowym, gdzie często również umieszczona jest sauna.



  • Strefowanie łazienki w projekcie domu

    W łazience możemy wyodrębnić następujące jej strefy:

  • strefa toalety osobistej - ta strefa obejmuje: jedną lub dwie umywalki, szafkę z toaletowymi przyborami, gniazda elektryczne oraz wieszak na ręczniki;
  • strefa kąpieli - zawiera wannę wraz z prysznicem, lub oddzielnie prysznic;
  • strefa sedesu i bidetu - jeśli miejsce pozwoli w łazience, warto tą strefę wyodrębnić od innych stref za pomocą przegrody w postaci ścianki, np. z luksferów.


  • Okno w łazience w projekcie domu

    Ze strony wizualnej na pewno okno w łazience w projekcie domu powiększa przestrzeń, jak i doświetla jej wnętrze. Ponadto, daje możliwość ustawienia kwiatów na jego parapecie, co dodaje ożywiającej jej zieleni. Z drugiej strony okno może ograniczać rozstaw umeblowania łazienki oraz ustawienia jej poszczególnych sprzętów stanitarnych. Z tego względu należy je mądrze usytuować w projekcie domu.

    Uwaga! Jeśli decydujemy się na okno w łazience, wówczas warto zakupić specjalne okna odporne na wilgoć.

    Oświetlenie łazienki w projekcie domu

    Oświetlenie w łazience w projekcie domu jest dość istotną kwestią. To również od oświetlenia będzie zależeć wygoda w użytkowaniu łazienki, np. przy porannym makijażu. Pamiętajmy o dobrym oświetleniu luster i dobrym rozmieszczeniu rozproszonego oświetlenia sufitowego. Czasami można pozwolić sobie na rezygnację z oświetlenia centralnego, gdy zaplanowaliśmy więcej rozmaitych punktów świetlnych.

    Coraz bardziej popularne w łazienkach staje się oświetlenie diodowe, które może przyozdabiać brzegi wanny, wnętrza szafek, itd.

    Projektując punkty halogenowe pamiętajmy, iż każdy halogen to większe zużycie energii. Dlatego warto dokładnie rozważyć ich ilość i rozmieszczenie w łazience.

    Aby łazienka była bezpieczna wszystkie oprawy powinny być odporne na wilgoć i wodę.

    Wentylacja łazienki w projekcie domu

    Jeśli chodzi o sposób wentylacji łazienki w projekcie domu, to najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Do prawidłowego jej funkcjonowania potrzeba: kratki do kanału wentylacyjnego oraz otwory lub szczelinę w drzwiach wejściowych.

    W praktyce wentylacja grawitacyjna i jej działanie mocno uzależniona jest od warunków pogodowych, dlatego lepsza w działaniu jest wentylacja wspomagana mechanicznie lub najlepiej wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

    Ogrzewanie łazienki w projekcie domu

    Obecnie w łazienkach króluje ogrzewanie podłogowe. O wszystkich plusach i minusach ogrzewania podłogowego można przeczytać w artykule Zalety i wady ogrzewania podłogowego).

    Tradycyjne grzejniki łazienkowe to drabinki, które mocowane są do ścian łazienki. Obecnie wybór kształtu grzejników łazienkowych, jak i gama kolorystyczna, jest bardzo bogaty na polskim rynku.

    Czytaj również:

    Zadzwoń do nas!
    Czekamy na twój telefon.
    • Numery telefonów
    • 71 345 65 00
    • 519 331 030
    Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
    Sprawnie i profesjonalnie
    • ...Najnowsze artykuły
    • Adaptacja projektu domu
    • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
    • czytaj więcej
    • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
    • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
    • czytaj więcej

    ...więcej artykułów