Poradnik inwestora

SCHODY W PROJEKCIE DOMU

Schody to niezbędny element projektu domu jednorodzinnego w przypadku domów parterowych z poddaszem użytkowym, jak i domów piętrowych. Schody wewnętrzne stanowią niewątpliwie jeden z ważniejszych elementów aranżacji wnętrza, dlatego ważne jest, jaki rodzaj schodów jest przewidziany w projekcie, z jakiego materiału są one zrobione oraz gdzie są usytuowane.


KSZTAŁT SCHODÓW W PROJEKCIE DOMU

Wyróżniamy następujące rodzaje schodów, które mogą być zaprojektowane w projekcie domu:
  • schody łamane,
  • schody jednobiegowe proste,
  • schody dwubiegowe zwykłe,
  • schody zabiegowe,
  • schody spiralne.


  • Poniższe dwa parametry mają bezpośredni wpływ na odpowiedni kształt schodów zastosowanych w projekcie domu:
  • wielkość otworu w stropie,
  • całkowita ilość metrów kwadratowych, jaką możemy poświęcić na schody.


  • Schody kręcone w projekcie domu zajmują mało miejsca i stanowią element ozdobny w aranżacji wnętrza.
    Schody kręcone w projekcie domu zajmują mało miejsca i stanowią element ozdobny w aranżacji wnętrza.


    Najtańsze i najłatwiejsze w wykonaniu są schody jednobiegowe. Ten rodzaj schodów jest również najbardziej popularny. Otwór w stropie pod schody jednobiegowe, który jest długi i wąski, absolutnie nie powoduje wzrostu skomplikowania jego konstrukcji. Dla schodów dwubiegowych otwór w stropie jest kształtem podobny do kwadratu. Otwór ten jest łatwy do wzmocnienia w konstrukcji (możemy oprzeć go np. na ścianach, stropie, tudzież podciągach). Schody dwubiegowe są również łatwe w wykonaniu.

    Z kolei schody zabiegowe charakteryzują się zmienną szerokością schodów (na zmianie biegu), co ze strony funkcjonalnej może być postrzegane za niewygodne w użytkowaniu. Jednak dużą ich zaletą jest fakt, iż w projekcie domu zajmują one mniej metrów kwadratowych przykładowo w porównaniu do schodów jednobiegowych.

    Jeśli chodzi o schody spiralne, lub inaczej kręcone, zajmują one również niewiele metrów kwadratowych w projekcie domu. Zalety schodów kręconych to przede wszystkim niewielka ilość metrów kwadratowych w projekcie domu na ich usytuowanie, oraz dla wielu walory estetyczne. Jednak należy zdawać sobie sprawę, iż ten rodzaj schodów wewnętrznych w projekcie domu jest nie dość, że mało funkcjonalny, to na dodatek niebezpieczny dla małych dzieci.


    USYTUOWANIE SCHODÓW W PROJEKCIE DOMU

    Musimy zdawać sobie sprawę, iż to właśnie poprzez schody przenoszą się na wyższe piętro wszelkie hałasy z parteru domu. Kolejna sprawa to ilość metrów kwadratowych potrzebna na schody. Faktem jest, iż na wydzieloną osobno klatkę schodową w projekcie domu musimy przeznaczyć około 10 m2. Rozwiązaniem alternatywnym są schody otwarte wiodące na piętro z salonu lub z holu, które zajmują już tylko od 5 m2 do 7 m2.

    Schody usytuowane przy salonie będą niewątpliwie nieść wszystkie hałasy z salonu na piętro. Mając małe dzieci może stać się to nie lada problemem dla rodziców podczas wieczornych spotkań w salonie ze znajomymi. Schody usytuowane z boku, w holu, będą bardziej intymne, nie będą się tak rzucały w oczy. Jest to niewątpliwie bardziej funkcjonalne rozwiązanie w porównaniu z usytuowaniem ich w salonie.

    Schody wewnętrzne w projekcie domu zalicza się do tzw. komunikacji. W projekcie domu o niedużym metrażu projektanci starają się do minimum ograniczyć przestrzeń przeznaczoną na komunikację. W tym celu w niewielkim domu jednorodzinnym schody powinny być umieszczone w centralnej jego części. Takiego problemu nie będzie w przypadku projektu domu o dużej powierzchni. W takim projekcie domu możemy nawet sobie pozwolić na wydzielenie odrębnej klatki schodowej.


    MATERIAŁY NA SCHODY W PROJEKCIE DOMU

    Jeśli zdecydujemy się na zamówienie gotowych schodów z drewna lub metalu, będzie to rozwiązanie na pewno droższe niż wykonanie schodów żelbetowych. Zaletą gotowych schodów jest to, iż jest to z pewnością wykończony element razem z balustradą.

    Schody możemy wykonać z następujących materiałów:
  • betonu, żelbetu,
  • drewna,
  • metalu i stali nierdzewnej,
  • metalu i szkła.


  • Schody betonowe, lub żelbetowe to schody ciężkie. Wykonać je należy już na etapie stanu surowego domu jednorodzinnego. Czym więcej krzywizn i niestandardowych kształtów, tym trudniej jest zamontować deskowanie do ich zabetonowania. Należy pamiętać, iż koszt wykonania samych schodów z betonu nie jest wysoki, jednak na betonie się nie kończy. Do całkowitego kosztu wykończenia schodów należy również dodać materiał, którym pokryjemy beton np. drewno, kamień czy płytki ceramiczne, oraz balustradę. Takie wykończenie realizujemy po zamknięciu stanu surowego domu.

    Schody z drewna lub/i metalu to o wiele lżejsza wersja schodów w porównaniu ze schodami wykonanymi z żelbetu. Schody z drewna lub metalu mogą być realizowane w najbardziej wymyślnych kształtach. Schody z tych materiałów instalowane są dopiero po zakończeniu stanu surowego domu, na etapie jego wykończania.

    Jeśli chcemy nadać schodom lekkości możemy zdecydować się na ażurowe wykończenie schodów metalowych, lub zastosować bardzo efektowne schody szklane. Schody całkowicie drewniane będą sprawiały wrażenie ciężkości.


    OŚWIETLENIE SCHODÓW W PROJEKCIE DOMU

    Ze względów bezpieczeństwa bardzo ważne staje się przewidzenie odpowiedniego oświetlenia schodów, najlepiej już na etapie projektu domu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie kinkietów na ścianie przylegającej do schodów. Innym rozwiązaniem może być rozmieszczenie oświetlenia optymalnie blisko stopni lub w bezpośrednio pod stopniami.

    Czytaj również:

    Zadzwoń do nas!
    Czekamy na twój telefon.
    • Numery telefonów
    • 71 345 65 00
    • 519 331 030
    Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
    Sprawnie i profesjonalnie
    • ...Najnowsze artykuły
    • Adaptacja projektu domu
    • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
    • czytaj więcej
    • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
    • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
    • czytaj więcej

    ...więcej artykułów