Poradnik inwestora

KOLEKTORY SŁONECZNE NA DACHU DOMU JEDNORODZINNEGO

Kolektory słoneczne, inaczej zwane w skrócie solarami, są jednym z ekologicznych sposobów na pozyskanie ciepła z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Jest to alternatywne źródło energii, które sprawdza się nawet w polskich zmiennych warunkach pogodowych.


PODSTAWOWE INFORMACJE O SOLARACH

Kolektory słoneczne to urządzenia, za pomocą których energia słoneczna zamieniana jest na energię cieplną. Po montażu na dachu kolektorów słonecznych, nie wymagają one już dalszej regularnej konserwacji, czy obsługi serwisowej. Ich działanie nie wytwarza żadnych produktów ubocznych, zatem nie zanieczyszcza środowiska, zaś sposób pozyskiwania energii odbywa się bardzo małym kosztem.

Najczęściej solary montuje się na połaciach dachowych domów jednorodzinnych, jednak możemy również zobaczyć kolektory słoneczne ustawione np. przy domu jednorodzinnym, bezpośrednio na ziemi. W polskich warunkach kolektory słoneczne ustawia się:
  • na południe
  • pod kątem 42 o
  • Regułą jest, że najbardziej efektywne działanie kolektora zagwarantowane jest, jeśli promienie słoneczne padają na kolektor pod kątem 90 o.


    DWA RODZAJE KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

    Wyróżniamy dwa typy kolektorów słonecznych: kolektory płaskie oraz kolektory próżniowe. Solary płaskie o wiele skuteczniejsze są latem niż zimą. Kolektory próżniowe charakteryzują się lepszą średnią roczną w pozyskiwaniu ciepła.

  • KOLEKTORY PŁASKIE
    Kolektory płaskie absorbują ciepło za pomocą absorbera - specjalnej powłoki wykonanej z miedzianej blachy. Do absorbera od spodu zamontowane są miedziane kanały przepływowe, w których przepływa płyn grzewczy. Płyn grzewczy oddaje ciepło do zbiornika z ciepłą wodą przy pomocy spiralnego wymiennika, który znajduje się w zbiorniku.

    Kolektory słoneczne płaskie zainstalowane na dachu domu jednorodzinnego. Oprócz swej podstawowej funkcji ekologicznej, stanowią również ciekawy dodatek wizualny.
    Kolektory słoneczne płaskie zainstalowane na dachu domu jednorodzinnego. Oprócz swej podstawowej funkcji ekologicznej, stanowią również ciekawy dodatek wizualny.


    Trwałość i efektywność kolektora płaskiego zależy bezpośrednio od warstwy absorbującej, którą pokryty jest absorber. Na powłokę absorbera producenci stosują głównie dwa rodzaje materiałów:
  • tlenek tytanu - stosowany w najnowszej generacji kolektorach słonecznych. Tlenek tytanu pozwala na bardziej efektywną pracę kolektora;
  • czarny chrom - stosowany w starych kolektorach słonecznych, czyli w kolektorach starej generacji..


  • KOLEKTORY PRÓŻNIOWE
    Kolektory próżniowe inaczej zwane są również kolektorami rurowymi. Na ich konstrukcję składają się rury, wewnątrz których znajduje się absorber gromadzący ciepło. Szklane rury zawierają w swoich wnętrzach całkowicie próżnię, bądź dwie szklane warstwy, pomiędzy którymi znajduje się próżnia. Obydwa rozwiązania mają za zadanie całkowitą izolację absorbera od otoczenia. W ten sposób ten rodzaj kolektora słonecznego odnosi o wiele lepsze rezultaty zimą w porównaniu z kolektorem płaskim. Solary próżniowe produkowane są w dwóch odmianach. Kolektory próżniowe są droższym rozwiązaniem, dlategoteż rzadziej są instalowane na domach jednorodzinnych.


  • Ilość niezbędnych kolektorów słonecznych, jak i ich powierzchnia obliczana jest przez specjalny program komputerowy.
    Ilość niezbędnych kolektorów słonecznych, jak i ich powierzchnia obliczana jest przez specjalny program komputerowy.


    OPŁACALNOŚĆ CAŁEJ INWESTYCJI

    W Polsce największe natężenie promieni słonecznych to okres między kwietniem a wrześniem. Koszt wykonania całej instalacji jest dość wysoki i nie zwraca się w okresie do 5 lat dla domów jednorodzinnych. Jednak w większych obiektach, np. hotelach, budynkach użyteczności publicznej, okres zwrotu inwestycji może być o wiele krótszy. Już od pewnego okresu można zaobserwować nieustanny wzrost cen energii, co może dodatkowo zmotywować nas do zainwestowania w te alternatywne i ekologiczne źródło energii.