Poradnik inwestora

POMPA CIEPŁA W TWOIM DOMU

W czasach znacznego zużycia energii i rosnących jej cen, coraz częściej sięgamy do źródeł niekonwencjonalnych czyli odnawialnych źródeł energii. Pompy ciepła to coraz bardziej popularne rozwiązanie, urządzenie nowoczesne i ekologiczne, o bardzo niskich kosztach eksploatacji.

Pompa ciepła to urządzenie, za pomocą którego możemy pobierać energię odnawialną (zmagazynowaną np. w ziemi), podnieść jej temperaturę, a następnie przekazywać ją do budynku. W porównaniu do innych urządzeń grzewczych (piec gazowy), pompa ciepła nie wywarza żadnego produktu ubocznego. Zatem zadaniem pompy ciepła jest 'wyciągnięcie' ciepła jednego miejsca a następnie oddanie go przy wyższej temperaturze w innym miejscu. Pracę systemu można porównać do działania lodówki lub klimatyzacji.


Skład systemu

Pompę ciepłą instaluje się we wnętrzu domu. Na system składają się:
  • kotły,
  • obwód wymiennika umieszczonego w gruncie,
  • obwód grzewczy.


  • Na system pompy ciepła składają się między innymi kotły wielkości lodówki.
    Na system pompy ciepła składają się między innymi kotły wielkości lodówki.


    Zasada działania pompy ciepła

    Do pobrania z otoczenia (grunt, woda) niskotemperaturowej energii i podwyższeniu jej temperatury do poziomu, który pozwoli nam na ogrzanie domu, pompa ciepła wykorzystyje w niewielkim procencie energię elektryczną.
    Pompa ciepła pracuje wg następującej zasady: specjalna ciecz o temperaturze wrzenia poniżej 10oC wypełnia wewnętrzny obieg, do którego dostarczana jest energia pozyskana z gruntu poprzez system wężownic (wymiennik gruntowy). Temperatura cieczy ogrzanej przez grunt wynosi ok. 10oC. Energia cieplna cieczy dochodzącej z obiegu wężownic zakopanych w gruncie zostaje wykorzystana do przekształcenia cieczy z obiegu wewnętrznego pompy ciepła w stan lotny (parowanie). Następnie para zostaje sprężona przy pomocy elektrycznej sprężarki, a wzrost ciśnienia do 20 bar wiąże się automatycznie ze wzrostem temperatury do 70oC. Tak "rozgrzana" para oddaje ciepło w kolejnym wymienniku do cieczy, która ogrzewa obieg zasilający górne źródło ciepła (najczęściej ogrzewanie podłogowe). Para oddając ciepło wychładza się i dochodzi do jej skroplenia. Po przejściu w stan ciekły ciecz poprzez zawór rozprężny dostaje się do komory, w której następuje spadek ciśnienia i ponowne rozpylenie wcześniej wychłodzonej cieczy.

    Sam system pracuje cicho, zainstalować go można wewnątrz budynku. Ponadto, nie wymaga konserwacji, zatem nie jest wymagający w porównaniu np z piecem gazowym. Również porównując do pieca gazowego pompa ciepła jest systemem bezpiecznym, bo nie grozi eksplozją.

    UWAGA! Rzadko się o tym pisze, lecz trzeba pamiętać o tym, że pompa ciepła jest najwydajniejszym źródłem ciepła przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

    Okres zwrotu inwestycji

    Porównując z kotłem kondensacyjnym zasilanym gazem ziemnym minumalny okres zwrotu dla inwestycji (koszty zakupu, montażu, eksloatacji) to ponad 10 lat.