Poradnik inwestora

TYPOLOGIA DACHÓWEK CERAMICZNYCH ZE WZGLĘDU NA BARWĘ

Barwa dachówki ceramicznej ściśle zależy od kolorystyki gliny zastosowanej przy jej produkcji. Ponadto przed wypalaniem dachówki nanosi się dodatki mineralne, które również wpływają na jej kolor.

Dachówkę możemy podzielić na następujące trzy rodzaje:

  1. Dachówka naturalna

    Dachówkę wytwarza się z surowej gliny. Kolor uzyskany z tego rodzaju gliny to przeważnie kolor ceglastoczerwony. Czerwień naturalna zależy od zawartości związków żelaza w glinie. Uzyskiwane odcienie naturalne czerwieni mogą być mocno zróżnicowane. Również w zależności od innych związków chemicznych w surowcu, dachówka może uzyskiwać kolor od ciemnoszarobrązowego po jasnożółty. Producenci uzyskują również inne kolory niż naturalne barwiąc je odpowiednimi metodami. Powierzchnia jej jest porowata i matowa. Wyróżnia je średnia nasiąkliwość.


  2. dachowka_naturalna
    Dachówka naturalna

  3. Dachówka angobowana

    Dachówka przed procesem wypalania pokrywana jest płynną glinką z dodatkiem tlenków, czyli barwników naturalnych (tzw. Angobą). Proces ten zmienia zabarwienie dachówki, czyni jej powierzchnię mniej porowatą oraz wydłuża okres ich trwałości. Dachówka uzyskuje przez to mniejszą skłonność do porastania glonami i mchem.

    Dachówka dostępna nie tylko w kolorach czerwieni, ale także miedzi, brązu, żółcienia, kasztanu i antracytu. Można dostać również dachówki w kolorze niebieskim, zielonym lub czarnym. Na rynku producenci oferują również ten rodzaj dachówki w różnych kolorach na jednej powierzchni. Taki efekt przenikania uzyskuje się powlekając jej powierzchnię dwoma rodzajami angory. W celu ochrony powierzchni dachówki bez zmiany jej koloru stosuje się angobę bezbarwną.


  4. dachowka_angobowana
    Dachówka angobowana


  5. Dachówka glazurowana

    Dachówka wypalona powlekana jest szkliwem (bezbarwnym lub kolorowym), po czym znów się ją wypala. Proces ten nazywa się glazurowaniem (szkliwieniem). Powoduje on, iż powierzchnia dachówki jest gładka i lśniąca, dachówka uzyskuje wysoki połysk. Jest ona mniej nasiąkliwa i najbardziej odporna na wszelkie zabrudzenia. Produkuje się ja również w większej ilości odcieni (granatowy, niebieski, różowy).



  6. dachowka_glazurowana_1
    Dachówka glazurowana

Materiały źródłowe: murator.pl,wikipedia.pl

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

...więcej artykułów