Poradnik inwestora

ZASTOSOWANIE BSO W BUDOWIE DOMU ENERGOOSZCZĘDNEGO

Bespoinowy System Ociepleń (w skrócie BSO) to bezsprzecznie najpopularniejszy system, który wykorzystuje się przy ocieplaniu ścian zewnętrznych. Niewątpliwie BSO przyczynia się do minimalizacji strat ciepła, a przy okazji również zwiększa walory estetyczne ocieplanego budynku.

System BSO polega na przytwierdzaniu do ścian warstwy termoizolacyjnej przy pomocy zaprawy klejącej oraz łaczników z tworzywa sztucznego. Następnie w technologii tej wzmacnia się warstwę termoizolacyjną siatką wytworzoną z włókna szklanego, która zatopiona jest w warstwie zaprawy klejącej. Na końcu powierzchnię izolacji wykańcza się warstwą tynku akrylowego lub mineralnego

(więcej o tynkach przeczytać możesz tutaj).

Powierzchnia, na którą będziemy mocować warstwę termoizolacyjną, musi być sucha, czysta (nietłusta), płaska oraz pozbawiona wszelkich elementów, które wpływają na przyczepność.

Jeśli nie jesteśmy pewni, iż powierzchnia, do której będziemy mocować termoizolację, spełnia wszystkie warunki, możemy wykonać test przyczepności (na 3 dni pozostawiamy przyklejone do powierzchni kawałki styropianu, po czym zrywamy i sprawdzamy czy na przyklejonej powierzchni pozostały ślady zaprawy klejącej i podłoża).

Należy pamiętać, iż o skuteczności BSO decyduje również grubość izolacji termicznej, jak i sposób ułożenia płyt termoizolacyjnych. Płyty termoizolacyjne powinny tworzyć jednolitą powierzchnie, zatem należy układać je jedna przy drugiej, zaś ewentualne szczeliny należy wypełnić materiałem termoizolacyjnym lub pianką uszczelniającą. Jeśli do szczeliny użyjemy innego materiału, przyczyni się to do powstania tzw "dziury energetycznej".