Poradnik inwestora

KSZTAŁT DACHU W PROJEKCIE DOMU

Dach płaski, czy spadzisty to podstawowa decyzja, którą musimy podjąć w przypadku, jeśli nie jest zdeterminowana już przez MPZP lub WZIZT. Dla domu jednorodzinnego korzystniej wypada wybór dachu spadzistego. Głównie ze względu na fakt, iż dach spadzisty stwarza możliwość zaprojektowania poddasza użytkowego zwiększając w ten sposób powierzchnię użytkową domu.


Wybór między dachem płaskim, a stromym to podstawowa decyzja, którą należy podjąć projektując domu lub kupując gotowy projekt domu.
Wybór między dachem płaskim a stromym to podstawowa decyzja, którą należy podjąć projektując domu lub kupując gotowy projekt domu.


DACH PŁASKI W PROJEKCIE DOMU

Dach płaski wraca do łask. Coraz częściej spotyka się go w projektach domów nowoczesnych. Ten rodzaj dachu, o nachyleniu do 5 o, gwarantuje pełną wysokość na ostatniej kondygnacji domu. Taki układ sprawia, iż aranżacja jego wnętrza nie sprawia żadnych kłopotów. Jeśli chodzi o koszt wykonania dachu płaskiego jest on zazwyczaj niższy niż wybudowanie dachu stromego.

Ponadto, dach płaski w projekcie domu umożliwia nam stworzenie na dachu ogrodu (jest to tzw. dach zielony), bądź tarasu użytkowego.

Uwaga! Decyzję o zagospodarowaniu poddasza należy podjąć już na etapie kupna gotowego projektu domu lub prac projektowych prowadzonych z architektem. Dach zielony bowiem wymaga układu warstw w odwrotnej kolejności, niż płaski dach tradycyjny.

Więcej na temat dachu płaskiego w artykule: Projekt domu z dachem odwróconym.


A MOŻE DACH SPADZISTY W PROJEKCIE DOMU?

Z kolei dach spadzisty daje nam ogromne możliwości pod względem jego kształtu. Wyróżniamy wiele różnych rodzajów dachów spadzistych, m.in dach dwuspadowy, wielospadowy, mansardowy, czy naczółkowy. Poniżej więcej informacji na temat tych najbardziej popularnych rodzajów zadaszeń stosowanych w gotowych projektach domów jednorodzinnych, jak i tych robionych na indywidualne zamówienie.


DACH DWUSPADOWY W PROJEKCIE DOMU

Dach dwuspadowy w projekcie domu to bardzo dobry kompromis pod względem finansowym, jak i architektonicznym (więcej o dachu dwuspadowym czytaj w artykule Dach dwuspadowy). Dach dwuspadowy zdecydowanie najlepiej wypada na tle innych rodzajów dachów stromych pod względem wymogów ochronnych. Deszcz spadając po dachu nie ma na swej drodze przeszkód w postaci załamań połaci dachowych. Uniemożliwia to gromadzenie się wody w obrębie dachu.

Kolejną zaletą dachu dwuspadowego w projekcie domu jest fakt, że taki rodzaj dachu nie ma w swojej konstrukcji koszy, gdzie może potencjalnie zalegać śnieg. Ponadto, dach dwuspadowy gwarantuje najniższe koszty budowy poprzez swoją prostotę i szybkość wykonania. Inną zaletą tej prostej formy dachu spadzistego jest to, że dach dwuspadowy w projekcie domu jest bardziej odporny na uszkodzenia, bo nie posiada licznych załamań. Zapewnia także większą przestrzeń użytkową w porównaniu z innymi typami konstrukcji.

Ostatnia zaleta to dobre doświetlenie powierzchni poddasza za pomocą zwykłych pionowych okien, które mogą być umiejscowione śmiało na trójkątnych ścianach szczytowych. W ten sposób w projekcie domu możemy ograniczyć w pewnym stopniu liczbę okien połaciowych, a tym samym ingerencję w jego połać dachową.

Reasumując: Dach dwuspadowy to prosta forma, niskie koszty wykonania oraz zminimalizowane ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo użytkowania.


DACH CZTEROSPADOWY W PROJEKCIE DOMU

W dachu czterospadowym w projekcie domu kąty wypukłe, które powstają u styku połaci dachowych, umożliwiają łatwe odprowadzanie wody deszczowej, jak również bezproblemowe osuwanie się śniegu w zimie.


DACH WIELOSPADOWY W PROJEKCIE DOMU

Łącząc ze sobą różnego rodzaju kształty dachów (pulpitowy inaczej zwany jednospadowym, czterospadowy, dwuspadowy, itd.) otrzymamy dach wielospadowy w projekcie domu. Rzut takiego budynku jest bardziej skomplikowany, jak i również jego wykonanie. Kalenice, naroża oraz kosze wymagają bardzo starannego wykonania, co podwyższa koszt wzniesienia dachu. Ponadto, w koszach potencjalnie może gromadzić się śnieg, co może zwiększyć ryzyko przecieków.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

...więcej artykułów